Aleksandra Novina-Chacińska – sopran

AleksandraAleksandra Chacińska Novina-Chacińska – sopran. Absolwentka Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi w klasie prof. Beaty Zawadzkiej-Kłos. Debiutowała rolą Hrabiny w „Weselu Figara” Mozarta i już podczas studiów rozpoczęła współpracę z Teatrem Wielkim w Łodzi. Wykonywała partię Halki z opery Moniuszki w Teatrze Wielkim w Poznaniu. Finalistka międzynarodowych konkursów wokalnych: „Flaviano Labo” w Piacenza, „Riccardo Znadonai” w Riva del Garda i „Ottavio Ziino” w Rzymie oraz VII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki w Warszawie.

Jest uczestniczką wielu kursów mistrzowskich w Polsce i za granicą. Po zakończeniu studiów kontynuowała naukę pod kierunkiem Maestry Teresy Żylis-Gara.

Od wielu lat związana z Ośrodkiem Pracy Twórczej w Radziejowicach. W ramach organizowanego przez Filharmonię Łódzką festiwalu „Kolory Polski” wystąpiła w tytułowej roli w „Siostrze Angelice” Pucciniego. Jest uczestniczką najważniejszych polskich festiwali muzycznych. Prowadzi aktywną działalność koncertową w Polsce i za granicą.
Jest laureatką drugiej nagrody na XII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Manuela Ausensi w Barcelonie (2009), Grand Prix oraz nagrody specjalnej na XI Międzynarodowym Konkursie Wokalnym w Bilbao (2006), nagrody specjalnej na II Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. Iwony Borowickiej w Krakowie (2006). Śpiewaczka współpracuje Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie, Teatrem Wielkim w Poznaniu, Operą w Krakowie, Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Muzycznym w Gliwicach oraz Teatrami w Europie (Kassel, Weimar, Inssbruck, Ryga, Tallin). Premiera „Madame Butterfly” gdzie kreowała tytułową postać stała się wydarzeniem sezonu co doceniła Krakowska publiczność nagradzając przedstawienie 12 minutowymi owacjami na stojąco. Ostatnio zadebiutowała z ogromnym sukcesem na scenie Teatru w Innsbruck w Austrii partią Magdaleny z opery „Andrea Chenier” – Umberto Giordano oraz rolą Małgorzaty w przedstawieniu „Faust” Ch. Gounoda na deskach Deutchesnationaltheater w Weimarze. Od grudnia 2010 roku jest na stałe związana z Teatrem Wielkim w Łodzi oraz po raz kolejny z ogromnym sukcesem zmierzyła się z partią „Madama Butterfly” na deskach tego teatru.
Zagrała i zaśpiewała w filmie nagrodzonym mnóstwem nagród filmowych w tym Złotymi Lwami Gdyńskimi „Chrzest” Macieja Wrony, uczestniczka wielu programów telewizyjnych w tym jako gość specjalny Show „Jak oni śpiewają”.
Prezes Fundacji „Operamore”, współtwórczyni hymnu dla Fundacji „Szlachetna Paczka”. Prowadzi działalność pedagogiczną.

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter