Jekaterina i Stanisław Drzewieccy

p DrzewieccyDuet fortepianowy Jekateriny i Stanisława Drzewieckich rozpoczął działalność, kiedy to dwoje młodych, wybitnie utalentowanych pianistów, ona – Rosjanka mieszkająca w Rydze, on – Polak z Warszawy, w 2010 roku zawarli związek małżeński i postanowili połączyć siły swoich talentów decydując się na wspólną drogę artystyczną.

Oboje mają za sobą imponujący dorobek artystyczny.

Jekaterina posiada szeroki repertuar koncertowy, który wykonywała na wielu estradach Europy: na Łotwie, Litwie, Słowacji, Ukrainie, we Włoszech, Francji, w Estonii, Rosji, Niemczech, Macedonii, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Holandii i Polsce. Wielokrotnie występowała w prestiżowych salach koncertowych, między innymi w sali Rachmaninowa i małej sali przy Konserwatorium w Moskwie, głównych salach filharmonii w Rydze, Lwowie, Toruniu, Częstochowie, Bydgoszczy, Košicach, Słupsku, Zielonej Górze, Krakowie, Assembly Hall w Wielkiej Brytanii, a także Dzintari Concert Hall i Golden Hall w Rydze.

Pianistka występowała z wieloma znanymi dyrygentami, między innymi Andrisem Nelsonsem, Igorem Pylatiukiem, Normundsem Vaicisem, Andrisem Vecumnieksem, Moniką Stefaniak, Rafałem Janikiem, Jerzym Swobodą oraz orkiestrami: Latvian National Symphonic Orchestra, Emil Darzin Music Secondary School Symphonic Orchestra, Orkiestrą Kameralną „Accademia dell’Arco” Orkiestrą Sinfonia Concertante, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zielonogórskiej.

Jest laureatką głównych nagród krajowych i międzynarodowych konkursów muzycznych w Polsce na Łotwie, we Francji i w Czechach.

Od 2002 roku kształciła się pod kierunkiem prof. Sergieya Osokina w Rydze. W 2009 roku jako jedyny muzyk na Łotwie otrzymała stypendium do Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie gdzie studiowała w klasie prof. Stanisława Igolinskovo. W 2014 ukończyła z wyróżnieniem studia magisterskie w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie prof. Andrzeja Jasińskiego.

Artystka uczestniczyła w kursach mistrzowskich u tak wybitnych pedagogów jak: Tatiana Shebanova, Viera Nosina, Michail Voskresensky, Ronan O’Hora, Eugen Indjić, Michail Markov i Dina Yoffe.

Stanisław rozpoczął karierę pianistyczną w wielu 6 lat, kiedy wyjechał jako solista na tournée koncertowe po Japonii ze znakomitą orkiestrą Sinfonia Varsovia. Wracał do Japonii wielokrotnie. Entuzjastyczne recenzje i sympatia publiczności sprawiły, że odwiedza ten kraj regularnie grając w najznamienitszych salach koncertowych Tokio (Opera City Concert Hall, Suntory Hall, Orchard Hall, Metropolitan Art Space, Bunka Kaikan), Jokohamy (Minato Mirai), Osaki (Symphony Hall), Hamamatsu, Sapporo i innych. Z Yomiuri Nippon Symphony Orchestra, St.Petersburg Symphony Orchestra (dyr. A. Anikhanov), Brno Philharmonic Orchestra, Slovak Radio Symphony Orchestra wykonywał koncerty fortepianowe Chopina nr 1, Rachmaninowa nr 2 i Czajkowskiego nr 1.

Występował w salach koncertowych wszystkich polskich filharmonii a także Amsterdamu (Het Concertgebouw), Bergen (The Grieg Hall), Brukseli (Parlament Europejski), Londynu (Victoria & Albert Museum), Madrytu (Palacio Real de El Prado), Moskwy (Wielka Sala Konserwatorium im. P. Czajkowskiego), Porto (Palacio da Bolsa), Tallina (Estonia Hall), Wiednia (Schönbrunn Palace), Lwowa (Filharmonia), Bratysławy (Filharmonia). Inaugurował tak prestiżowe wydarzenia kulturalne jak Europalia w Belgii, Dni Polski w Austrii, sezon koncertowy w Bazylei, Festiwal Radia Francuskiego w Montpellier, Festiwal Radia Duńskiego w Kopenhadze czy też Rok Chopinowski w Sztokholmie, Tiranie i Skopje.

W 2003 roku zadebiutował w nowojorskiej Carnegie Hall (Isaac Stern Auditorium) odnosząc wielki sukces. Po koncercie Darrell Rosenbluth w „New York Concert Review” napisał: “Ożywiony owacyjnym przyjęciem utworów Chopina przez publiczność, Drzewiecki powalił ją na kolana cyklem „Grandes etudes de Paganini” Liszta […]”.

Artysta odbył tournée z Filharmonią Wrocławską po USA, z Filharmonią Podlaską – po Belgii, z Filharmonią Śląską i Orkiestrą „Hanseatica” – po Holandii i z Lwowską Orkiestrą Akademia po Ukrainie i Słowacji. Występował w Chinach i na estradach Ameryki Północnej między innymi w Vancouver (Queen Elizabeth Hall), Edmonton (Winspear Centre), Guadalajarze (Teatro Degollado), Meksyku (Palacio de Bellas Artes) oraz w Atlancie, Chicago (The Symphony Hall), Filadelfii (Kimmel Center), Los Angeles (Walt Disney Concert Hall) i w Miami (Gusman Hall).

Stanisław Drzewiecki jest laureatem konkursu Eurowizji w Bergen i Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Sergiusza Rachmaninowa w Moskwie ma w swoim dorobku 11 płyt CD, SACD i DVD wydanych przez firmy fonograficzne w Polsce, Japonii, USA i Niemczech.

Kształcił się pod kierunkiem wybitnych profesorów Viery Nosiny, Tatiany Shebanovej, Victora Mierżanova i Andrzeja Jasińskiego.

Koncerty Duetu Jekateriny i Stanisława Drzewieckich na cztery ręce lub dwa fortepiany cieszą się wielkim zainteresowaniem publiczności z uwagi na ciekawy, zróżnicowany, często mało znany lub specjalnie im dedykowany repertuar. Artyści występowali na wielu prestiżowych krajowych i zagranicznych festiwalach z solowymi i symfonicznymi programami.

W 2013 roku duet nagrał płytę „ Segrada Familia” z muzyką współczesnego, polskiego kompozytora Krzysztofa Kobylińskiego.

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter