Monika Wolińska

MONIKA WOLIŃSKA
DYRYGENT
mwEdukację artystyczną rozpoczęła w wieku sześciu lat. Ukończyła trzy kierunki studiów: skrzypce w klasie prof. Henryka Bałabana, prowadzenie zespołów wokalno-instrumentalnych w klasie prof. Janusza Staneckiego (Akademia Muzyczna w Bydgoszczy) oraz dyrygenturę symfoniczno-operową w klasie prof. Ryszarda Dudka (Akademia Muzyczna w Warszawie). Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, prowadzonych m.in. przez Kurta Masura czy Pierre’a Bouleza.
W latach 2003-2009 współpracowała z Orkiestrą Symfoniczną Akademii Muzycznej w Warszawie. W sezonie 2007/2008 pełniła funkcję stałego dyrygenta Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus. Poza tym koncertowała z wieloma orkiestrami w Polsce i za granicą, m.in. z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, Orkiestrą Filharmonii Narodowej, NOSPR w Katowicach, Orkiestrą Konserwatorium Muzycznego w Sankt Petersburgu, moskiewską Orkiestrą Kameralną „Moscovia”, Narodową Orkiestrą Litewską.
Jako dyrygentka debiutowała w 2004 roku na Festiwalu Muzycznym w Lucernie. Przez wiele lat współpracowała z Maestro Jerzym Semkowem. W sezonie 2007/2008 asystowała prof. Krzysztofowi Pendereckiemu. W 2007 zadebiutowała na Warszawskiej Jesieni; w październiku 2009 zadyrygowała w nowojorskiej Carnegie Hall. 10 maja 2014 w Krakowie z okazji Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego poprowadziła prapremierę widowiska muzyczno-historycznego Universa – Opera Otwarta napisanego przez Jana A.P. Kaczmarka. W październiku 2014 poprowadziła w Filharmonii Gorzowskiej koncert z udziałem światowej sławy śpiewaka – barytona Thomasa Hampsona, zaś w lutym 2015 – koncert dedykowany Marinie Jaszwili z udziałem wybitnego skrzypka Romana Simovića.
Dokonała wielu prawykonań i nagrań archiwalnych utworów symfonicznych. W 2005 roku ukazała się jej książka o wielkim polskim dyrygencie Stanisławie Wisłockim, zatytułowana Stanisław Wisłocki – dyrygent i pedagog. W 2011 roku została odznaczona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaką honorową „Zasłużony dla kultury polskiej”. W kwietniu 2012 ukazała się, nagrana z Orkiestrą Sinfonia Varsovia, debiutancka płyta Moniki Wolińskiej. Jest ona pierwszym w historii fonografii albumem z muzyką wielkiego polskiego kompozytora Eugeniusza Morawskiego. Płyta była nominowana do nagrody Fryderyki 2013. W listopadzie 2015 premierę miała płyta Bronisław Kaper / Jan A.P. Kaczmarek – SPOTKANIE nagrana przez Orkiestrę Filharmonii Gorzowskiej pod dyrekcją Moniki Wolińskiej. W 2015 roku ukończyła Podyplomowe Studia Ogólnomenedżerskie na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego; również w tym roku, na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina, otrzymała stanowisko doktora habilitowanego profesora nadzwyczajnego UMFC w Katedrze Dyrygentury Symfoniczno-Operowej.
Od kwietnia 2013 roku Monika Wolińska jest Dyrygentem Orkiestry Filharmonii Gorzowskiej.

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter