Słońce i sól – Flamenco/Lorca – Koncert z opowieściami – 22.11.2015 r. Bielańska Scena kameralna – godz. 17.00

Kup bilet Bilety24.pl Kub bilet e-bilet.pl Zarezerwuj tel.: 22 896 00 10 Kup w kasie MTeatru: ul. Żeromskiego 29 Kup w kasie MTeatru: ul. Krakowskie Przedmieście 66

FacecoverFlamenco_01

Koncert z opowieściami

Występują:
Jesus Sallabera Molina
– śpiew, gitara, bębny, cajon i inne perkusjonalia
Katarzyna Jackowska Enemuo
– śpiew, akordeon, bębny

Iwona Sojka – skrzypce, dzwonki

Czas trwania: 70 min. bez przerwy

 Od czarnego smutku po niczym nie usprawiedliwioną radość, od tradycji in crudo po swobodne i radosne mieszaniny… Program jest efektem wyjątkowego spotkania muzyków, z których każde urodziło się i wyrosło w zupełnie innym muzycznym świecie. Spotykają się na wzgórzu, pod oliwkowym drzewem, mają ze sobą garść oliwek, trochę chleba i sera, skądś przychodzi pieśń i czas staje się gęsty… Łączą różne światy: muzykę i opowieść, twardą ziemię i światy nieistniejące, tradycję hiszpańską i polską, słońce i sól…

flamenco_lorca_2

 Zaglądamy do barów, warsztatów i sklepów. Tropem księżycowego chłopca i smutnego rzeźnika
z Montefrio, mostem z czarnych warkoczy, przez bramy Jerez de la Frontera, pachnącego gorącą oliwą, gdzie Matka Boska leczy cygańskie dzieci śliną gwiazd… Przyglądamy się Andaluzji – tej baśniowej i tej prawdziwej, ziemi pogranicza – świata znanego i nieznanego, piękna i trudu, radości i smutku, snu i jawy.

Koncert “Słońce i sól” stoi na czterech nogach:

Jedna to flamenco  –  tradycyjne, stare cante jondo, bez tańca, a capella – pieśni śpiewane tak, jak niegdyś, kiedy ludzie nie mieli instrumentów, kiedy byli tylko sami ze sobą, światem i muzyką. Które czasem, jakby mimochodem, choć nie przypadkiem mieszają się z archaicznymi pieśniami polskimi…

Druga, to Lorca. Ze swoją szaloną wyobraźnią, czarnym smutkiem i cichym śmiechem. Chodząc po jego śladach i wędrując po jego świecie, śpiewamy jego pieśni – głównie te z Romancero Gitano – tak, jak się je śpiewa w Andaluzji oraz w naszych własnych interpretacjach.

Trzecia to muzyka dawnych mieszkańców Andaluzji – Arabów i Sefardyjczyków. Muzyka, która wyrosła ze spotkania kultur, która wywędrowała w świat i bez której Andaluzja nie byłaby Andaluzją.

A czwarta to nasza własna muzyka, która powstała z inspiracji Andaluzją, Lorką, z tęsknoty za słońcem i wodą, za śmiechem bez powodu, oraz ze spotkania – ludzi, muzyk, rytmów, Południa
i Północy.

JESUS SALLABERA MOLINA

Śpiewak flamenco i muzyk wszechstronny z Sevilli. Wychował się w dzielnicy Triana, w rodzinie, w której flamenco było częścią codziennego życia. Ojciec José Sallabera to tancerz, śpiewak i gitarzysta. Matka Florentina Molina Romero to słynna w Sevilli śpiewaczka flamenco znana przede wszystkim ze wspaniałych interpretacji saetas. Ciotka Maria Jesùs Molina Romero śpiewała w zespole Las Marcheneras, w którym koncertowała między innymi z Lorą Flores, z Pepe Pinto i z Juanito Valderrama. Jesùs swoją edukację muzyczną zdobył, jak większość artystów flamenco, uczestnicząc od dziecka w  rodzinnych fiestach. Potem ugruntowywał ją i rozwijał w barach i lokalach flamenco w Sevilli.

Prowadzi warsztaty śpiewu flamenco, palmas i gry na cajonie dla śpiewaków, tancerzy i muzyków flamenco. Od kilku lat współpracuje – jako nauczyciel i śpiewak z gdyńską szkołą tańca flamenco El Patio. Prowadzi również warsztaty śpiewu z tradycji andaluzyjskiej dla osób nie zajmujących się flamenco. Multiinstrumentalista, grający na instrumentach perkusyjnych, didjeridoo, harmonijce ustnej i gitarze akustycznej. Bierze udział – jako muzyk i śpiewak – w różnych projektach związanych z muzyką etniczną, tradycyjną, jak również improwizowaną. Jest autorem własnej muzyki i tekstów, które stanowią m.in. część repertuaru grupy Bocadorada. Jest znakomitym nauczycielem, wykorzystującym w pracy zarówno wieloletnie doświadczenie, jak i intuicję muzyczną, dzięki czemu potrafi przekazać to, jak w tej muzyce wędruje energia, jak mieć nad nią kontrolę i jak sprawić, żeby to, co gramy i śpiewamy rzeczywiście było flamenco, żeby zbliżało i – żeby cieszyło!

KATARZYNA JACKOWSKA ENEMUO

Z urodzenia – Pomorzanka, z wykształcenia antropolog kultury po UJ, z natury – nomada.  Od 1998 roku zajmuje się muzyką średniowieczną i tradycyjną. Uczyła się od najlepszych śpiewaków – tych kształconych i tych ludowych.

Od 2000 roku współpracuje ze Scholą Teatru Węgajty, jako solistka w dramatach liturgicznych i programach koncertowych.

Uczestniczka wypraw na wsie polskie, ukraińskie, węgierskie i mołdawskie. Współzałożycielka Kapeli Jazgodki – jedynej polskiej kapeli programowo grającej w kuchni.

Zbiera i śpiewa pieśni, ballady i piosenki średniowieczne i tradycyjne, pisze własną muzykę i teksty (m.in. programy koncertowe Trubadurki, Ay, Vida, Pieśni Wędrowne, Kubek do Nalewania Snów).

Tropi tradycje społecznego świętowania, prowadzi warsztaty tańców i pieśni tradycyjnych oraz śpiewu naturalnym głosem dla dzieci i dorosłych. Prowadzi też zajęcia i warsztaty związane różnorodnością kulturową, między innymi z tradycjami świątecznymi.

Od 2008 roku uczy się sztuki opowiadania i opowiada – bajki, baśnie, historie prawdziwe i zmyślone, dzieciom i dorosłym.

Prowadzi różnego rodzaju działania związane z kulturą Romów, zbiera stare cygańskie opowieści i pieśni, współpracuje z romskimi muzykami z różnych części kraju i Europy.

Zajmuje się działaniami na rzecz dialogu międzykulturowego, jest autorką kilku projektów dotyczących edukacji kulturowej.

Współpracuje z m.in. Stowarzyszeniem Teatr Węgajty, Stowarzyszeniem Ręką Dzieło, Ośrodkiem Rozwoju Osobistego Alcha, Muzeum Etnograficznym w Gdańsku, Stowarzyszeniem Dom Tańca Poznań.

 

IWONA SOJKA
Z urodzenia – kobieta świętokrzyska, z wykształcenia – skrzypaczka, z natury – niewątpliwie Chazarka.

Wykształcona jak należy w muzycznej akademii katowickiej, od dziesięciu lat poszukuje, uczy się i wykonuje europejską muzykę tradycyjną – tą pochodzącą z żywej tradycji oraz źródeł pisanych. Maestrii i technik uczyła się u wiejskich mistrzów w Polsce, na Węgrzech i w Mołdawii.
Autorka tekstów oraz muzyki inspirowanej tradycją ludową Europy.
Opowiadaczka historii, współautorka kilku programów/spektakli z opowieściami (m.in. Kubek do Nalewania Snów, Ziółko co furtki odmyka).

Koncertuje na najbardziej prestiżowych imprezach w kraju, prowadzi warsztaty i gra do tańca m.in. z Kapelą Brodów, Scholą Węgajty, Kapelą Jazgodki, a także w ramach autorskich projektów muzycznych Ani Brody.

Kategoria:

22 listopada 2015
Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter