Teatr

Teatr

Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie
został powołany Uchwałą Nr 42 Sejmiku Województwa Mazowieckiego z 25 kwietnia 2005 r.
Pierwotnie nazywany „Operetką”, obecnie funkcjonuje jako Mazowiecki Teatr Muzyczny imienia Jana Kiepury w Warszawie.

Obowiązki dyrektora Teatru od 17 października 2016 r. pełni Iwona Wujastyk.


Pierwszą premierą Teatru, która odbyła się 17 września 2005 r. była operetka „Zemsta nietoperza”

pod kierownictwem muzycznym Jerzego Maksymiuka, w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego. Kolejne premiery to: „Wesoła Wdówka” reż. Andrzej Strzelecki, „Księżniczka Czardasza”, „Hrabina Marica” i „Édith i Marlene” reż. Márta Mészáros.

Ważnym elementem działalności Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie są również koncerty. Najważniejsze z nich, które można nazwać flagowymi projektami Teatru są Koncerty Noworoczne,
organizowane już od 12 lat w Filharmonii Narodowej, będące jednymi
z najważniejszych wydarzeń artystycznych Stolicy oraz galowe koncerty wieńczące konkurs Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

W 2017 r. odbyła się już jedenasta edycja Teatralnych Nagród Muzycznych – jedynego takiego ogólnopolskiego konkursu, łączącego całe środowisko teatrów muzycznych w naszym kraju, których ideą przewodnią jest nagradzanie najwybitniejszych polskich twórców, działających na polu sztuki teatralno – muzycznej. W 2017 r. nagrodzeni statuetkami z wizerunkiem patrona Teatru, Jana Kiepury zostali artyści w 18 kategoriach – od najlepszych śpiewaków operowych i wokalistów musicalowych, przez tancerzy, choreografów, scenografów, dyrygentów i reżyserów, po twórców plakatów teatralnych.

Jednymi z ważniejszych wydarzeń stworzonych przez Mazowieckie Teatr Muzyczny, cieszących się uznaniem Publiczności były m.in. koncerty:
„Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury”,
„Koncert – Operetka Warszawiakom na Wielkanoc”, „Muzyka polskiego baroku” we współpracy z Chórem „Poznańskie Słowiki”
pod batutą prof. Stefana Stuligrosza, „Requiem Żołnierskie” Marka Sewena, „Koncert Urodzinowy Ireny Santor”, „Beatus vir”
(koncert dedykowany Papieżowi Janowi Pawłowi II pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka) i wiele innych.


W dorobku fonograficznym Teatru jest 7 albumów, z czego dwa, „Polscy tenorzy pamięci Jana Kiepury” i „Muzyka polskiego baroku”,
były nominowane do nagrody Fryderyka.

Ostatnim wydaniem płytowym Mazowieckiego Teatru Muzycznego jest dwupłytowy zapis Koncertu Noworocznego 1 stycznia 2017 r. z dołączoną
do albumu płytą DVD, na którym można usłyszeć i zobaczyć wybitnych śpiewaków operowych i instrumentalistów: Edytę Piasecką, Marcelinę Beucher, Krystiana Krzeszowiaka, Wojciecha Sokolnickiego, Marcina Bronikowskiego, Szymona Kobylińskiego, Annę Wandtke, Bogdana Kierejszę, Daniela Wnukowskiego i Grzegorza Bożewicza.
Dyrekcję Orkiestry Mazowieckiego Teatru Muzycznego w czasie XII Koncertu Noworocznego objęli Piotr Sułkowski i Jerzy Maksymiuk, uhonorowany tego wieczora medalem Pro Masovia.


Przestrzenią działalności Mazowieckiego Teatru Muzycznego imienia Jana Kiepury w Warszawie jest Bielańska Scena Kameralna, która dzięki współpracy z Samorządem Dzielnicy Bielany stała się stałym punktem kulturalnych działań Teatru,
w kameralnej formule, cieszącym się rosnącym uznaniem warszawskiej Widowni.

Mazowiecki Teatr Muzyczny dokłada starań, by zgodnie ze swoją misją być jak najczęściej obecnym poza granicami Warszawy. Wiosną 2017 r.
w ramach obchodów Dnia Kobiet na Mazowszu pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego,
Pana Adama Struzika
Teatr gościł z koncertami z cyklu „Brunetki Blondynki” w Radomiu, Siedlcach i Płocku. W czasie warszawskiego Królewskiego Koncertu
w Dniu Kobiet, 8 marca 2017 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie wystąpili: Andrzej Lampert, Damian Aleksander, Wojciech Gierlach i Grzegorz Bożewicz oraz Orkiestra Mazowieckiego Teatru Muzycznego pod dyrekcją Janusza Przybylskiego.

Mazowiecki Teatr Muzyczny wraz z Best Art Concept Sebastian Wypych jest współorganizatorem festiwalu Wisłostrada Sztuki, organizowanego w ramach obchodów Roku Rzeki Wisły. W czasie Festiwalu, który odbywa się w 2017 r. od czerwca do połowy września mazowiecka i warszawska Publiczność ma okazję wzięcia udziału w koncertach i warsztatach muzycznych, przybliżających mieszkańcom Mazowsza muzykę klasyczną i jazzową.

Teatr jest również współproducentem cyklu programów, emitowanych w TVP3 Warszawa – „Mistrzowie” – spotkań
z najznamienitszymi postaciami polskiej kultury, o największym dorobku artystycznym. Jest to nawiązanie do projektu „Wieczory Mistrzów”, którego pomysłodawcą był pierwszy Dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego, Włodzimierz Izban, który był realizowany z dużym powodzeniem w ubiegłych latach.

 

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter