Warcisław Kunc

Tosca,Opera Szczecin

Warcisław Kunc, dyrygent, dyrektor teatru. Absolwent Wydziału Dyrygentury Akademii Muzycznej w Warszawie pod kierownictwem prof. B. Madeya i H. Czyża (1989). W roku 2004 ukończył Studia Podyplomowe w zakresie prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Podyplomowe Studia Menedżerów Kultury w Szkole Głównej w Warszawie w 2015.

Swoją zawodową działalność dyrygencką rozpoczął w sezonie 1989/90 jako dyrygent Opery Wrocławskiej oraz w Chórze Akademickim Politechniki Szczecińskiej. W latach 1990/93 dyrektor Toruńskiej Orkiestry Kameralnej, równocześnie w sezonie 1991/92 dyrygent w Filharmonii Szczecińskiej. Dyrektor Opery  na  Zamku w Szczecinie w latach 1992-2004 oraz 2007-2011. W sezonie 2013/14 z-ca dyrektora ds. artystycznych Teatru Wielkiego w Łodzi.

Sprawował kierownictwo muzyczne w ponad 60 spektaklach operowych, operetkowych i musicalowych m.in.: Carmen, Tosca, Traviata, Trubadur, Bal maskowy, Cyganeria, Kawaler srebrnej róży, Uprowadzenie z seraju, Czarodziejski flet, Opowieści Hoffmanna, Halka, Paria, The Fairy Queen, Ariadna na Naxos, Lunatyczka, Wesoła wdówka, Księżniczka czardasza, Orfeusz w piekle, Baron cygański, Hrabia Luxemburg, My fair Lady, Hello Dolly, West side story. Jako dyrygent występował w Hiszpanii, Włoszech, Niemczech, Austrii, Czechach, Rosji, Szwajcarii. Dokonał nagrań archiwalnych z Orkiestrą Polskiego Radia w Krakowie oraz NOSPR w Katowicach. Z Orkiestrą Opery na Zamku nagrał muzykę do filmu To ja, złodziej J. Bromskiego, Credo Seroki, Wesołą wdówkę Lehara. Jest uznanym specjalistą i znawcą twórczości S. Moniuszki. Dla DUX nagrał z Operą na Zamku opery Moniuszki:  Paria i Flis, wyróżnione w 2009 i 2010 roku „Złotym Orfeuszem” przez paryską Académie du Disque Lyrique oraz Verbum Nobile nagrodzone przez International Classical Music Awards tytułem: Najlepsze Nagranie Opery 2013. Inicjator Letnich Sezonów Operowych na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich oraz Turniejów tenorów. Pomysłodawca nazwy „Opera na Zamku”. Odznaczony i wyróżniony m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem za Zasługi dla Miasta Szczecina, Medalem Gloria Artis , Orderem  „Czerwony Orzeł” – Den Verdienstorden des Landes Brandenburg.

Prowadzi działalność pedagogiczną. Od roku 2010 pracuje na stanowisku profesora                    w Akademii Muzycznej w Poznaniu, gdzie od 2012 pełni funkcję Kierownika Katedry Dyrygentury Symfonicznej i Operowej oraz od 2013 kieruje Orkiestrą Akademicką. W roku 2012 prezydent            RP B. Komorowski nadał mu tytuł profesora w dziedzinie sztuk muzycznych.

Visit Us On FacebookVisit Us On YoutubeVisit Us On Twitter