4. Tydzień Warszawskich Kin Studyjnych w Kinie Praha

Tak, to już czwarta edycja najbardziej filmowej imprezy Stolicy, w której udział biorą wszystkie studyjne kina miasta, a gospodynią jest… Warszawska Syrenka!  

W każdym kinie, w ramach Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych, zaplanowano szereg wydarzeń: pokazy, dyskusje, warsztaty, wystawy, spotkania, spacery, a nawet potańcówkę. Do zobaczenia ponadczasowa klasyka, kroniki filmowe, Teatroteki, a także najnowsze europejskie produkcje – w tym filmy dla dzieci – w przedpremierowej odsłonie. Część wydarzeń jest bezpłatna, część w atrakcyjnych i przystępnych cenach.  Zapraszamy!

Do udziału w wydarzeniach 4. Tygodnia Warszawskich Kin Studyjnych zachęcamy nie tylko stałych bywalców kin studyjnych, ale wszystkich, którzy kochają kino, Warszawę i miejsca, które wpisują się w filmowe tradycje stolicy.

Do Kina Praha zapraszamy na pokaz filmu PAN T.  w reżyserii Marcina Krzyształowicza - 20 kwietnia (sobota) godz. 19:00Po seansie zapraszamy na spotkanie z Marcelem Woźniakiem, autorem książek o Leopoldzie Tyrmandzie. Rozmowę poprowadzi Anna Serdiukow.

KUP BILET TUTAJ

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych.
Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.
Partnerzy: SKS, MOJEeKINO.pl, RMF Classic, WFDiF, Pełna Sala, Klatki na oczach
Plakat i identyfikacja wizualna by Julia Fukiet.

O filmie:
PAN T. - powstająca z powojennych ruin Warszawa roku 1953 to miejsce, w którym wszystko jest możliwe. Wszechobecna niepewność, donosy i kontrola oswajane są wódką i dobrym towarzystwem, w podziemiach kościoła daje się słyszeć jazz, a przypadkowe spotkanie w toalecie z I sekretarzem Bolesławem Bierutem może zakończyć się niespodziewaną nietrzeźwością. To wszystko zna z własnego doświadczenia niejaki Pan T. – uznany pisarz, który mieszka w hotelu dla literatów. Mężczyzna utrzymuje się z korepetycji dawanych pięknej maturzystce, z którą łączy go płomienny romans. Pewnego dnia do sąsiedniego mieszkania wprowadza się chłopak z prowincji, który marzy o karierze dziennikarza. Pan T. staje się dla niego mistrzem i nauczycielem. Życie głównego bohatera nabierze tempa, gdy władze zaczną podejrzewać go o niecne zamiary wysadzenia Pałacu Kultury i Nauki, uczennica zaszokuje go niespodziewanym wyznaniem, a Urząd Bezpieczeństwa zacznie śledzić każdy jego ruch. W tej rzeczywistości pełnej absurdów trudno będzie zachować powagę. [opis dystrybutora] 
PAN T. zdobył Złotą Żabę w kategorii najlepszy film na Festiwalu EnergaCamerimage w 2019 roku, w tym samym roku Złote Lwy powędrowały do Sebastiana Stankiewicza za najlepszą drugoplanową rolę męską na FPFF w Gdyni, a rok później Orłami nagrodzono Magdalenę Biedrzycką za najlepsze kostiumy oraz Beatę Karaś, Magdalenę Dipont i Roberta Czesaka za najlepszą scenografię.

MARCEL WOŹNIAK – literat, autor powieści, doktor nauk humanistycznych. Z biografią Tyrmand. Pisarz o białych oczach znalazł się w katalogu Books From Poland 2020 polskiego Instytutu Książki. Śladami autora Złego podróżował po Kalifornii, Wilnie czy Moskwie. Autor powieści Powtórka, Mgnienie, OtchłańMost nad wzburzoną wodą, Egzekutor, Rzeźnik z Lyonu. Członek Gildii Scenarzystów Polskich, absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Obecnie pracuje nad biografią Jana Lenicy dla Wydawnictwa Marginesy. W sieci rozwija projekt literacki Write Club.